cz  Czech      uk  EN

Zajímavé poznatky z testování autobusů Setra MultiClass 400

Setra MultiClass 400 Family, Driving Experience, October 2016

SetraSetra MultiClass 400 Family říjen  2016, foto: Daimler

Vyzkoušel jsem si řízení linkových autobusů Setra řady MultiClass 400 v nejrůznějších podmínkách a tady jsou mé první poznatky a dojmy. Testování se uskutečnilo na akci Setra MultiClass 400 Family v německém  Rheinsbergu v říjnu 2016.

Společnost Daimler se dostává ještě víc do popředí zájmu s autobusy Setra v kategorii Multiclass, určenými pro linkovou meziměstskou dopravu. První představení novinky Setra 415 Multiclass LE Business, autobusu s nízkou úrovní podlahy ve dvou třetinách vozu, jsme zažili v roce 2014. K osvědčeným linkovým autobusům S 415 UL business a S 415H přibyl do rodiny další významný člen.

Autobusy S 415 LE business známe důvěrně z našich silnic, více než dvě stovky právě těchto autobusů začlenil český dopravce ICOM transport do své flotily, tím se stává Česká republika největším evropským odběratelem řady multifukčních autobusů Setra.

Na jaře letošního roku přibyla na trhu ještě jedna novinka, třínápravová verze S 418 LE business s úctyhodnou délkou 15m. Je to autobus, který jsem již krátce řídil po jeho představení v Praze. Nyní se nabídla další příležitost – možnost testovat S 418 LE business ještě jednou společně s ostatními linkovými autobusy Setra v Německu u příležitosti prezentační akce Setra MultiClass 400 Family.

Za volant prvního autobusu, shodou okolností to byl právě S 418 LE business, jsem se posadil na berlínském letišti Tegel. S nezvykle dlouhou Setrou 418 jsem vyrazil směrem na sever Německa do Rheinsbergu, vzdáleného asi sto kilometrů. Ocenil jsem možnost vyzkoušet si autobus v hustém městském provozu v Berlíně, při jízdě po dálnici, ale hlavně i po úzkých silničkách okolo řeky Havoly v oblasti Ruppiner Land (Brandenburg) až do cíle naší cesty u jezera Rheinsberger See, kde na nás čekaly již další testovací autobusy.

S 418 LE business dlouhý, ale dobře ovladatelný

Zpočátku jsem byl trochu přece jenom nejistý, byl to nezvyk řídit napoprvé tak dlouhý autobus a hned uprostřed velkoměsta. Dával jsem si pozor a byl ve střehu s ohledem na velký rozvor a převis za zadními koly. Autobus i přes své rozměry je ale velmi dobře manévrovatelný a je z něj výborný výhled. Po ujetí několika kilometrů jsem si zvyknul a z řízení jsem měl více než dobrý pocit.

Možná se opakuji, ale zmínit musím automatické řazení, které je přesné, plynulé, dobře odstupňované. Autobus výborně reaguje při každé změně režimu jízdy, během testu zkouším reakce převodovky. Přidávám, ubírám, znovu akceleruji a intenzivně brzdím, přeřazovaní je i tak takřka neznatelné a stále plynulé měkké.

Totéž platí o brzdění, nemluvím o účinnosti brzd, to považuji za jistou samozřejmost. Všímám si opět plynulosti a hlavně toho, jak se vozidlo chová na mokrém povrchu, při náhlém nečekaném brzdění a v zatáčce.

Zřetelně cítím asistenci a výpomoc elektronických systémů. Oceňuji také progresivní, přitom plynulou funkci vodního retardéru, jenž zpříjemňuje řízení a hlavně zvyšuje bezpečnost a mám tak jistotu, že vždy včas zabrzdím. Určitě bych stál o to, vyzkoušet si jízdu při extrémních podmínkách na polygonu na kluzkém povrchu a ověřit si, jak fungují elektronické systémy při krizovém brzdění a při smyku.

Za aktivní asistence německých instruktorů se snažím aktivovat elektronické systémy. Vnímám je jako další stupeň bezpečnosti, takřka ve všech případech jsou pohotovější než řidič. Je však nezbytné novým autobusům porozumět a pochopit funkce systémů, které přispívají jak k pasivní, tak aktivní bezpečnosti. Vývoji zvyšování úrovně bezpečnosti brzdových a stabilizačních systémů jak u autobusů, tak i nákladních a užitkových vozidel, je v koncernu Daimler věnováno mimořádné úsilí.

Autobusy Setra MultiClass mají v sériovém provedení zabudovaný antiblokovací systém (ABS), regulaci prokluzu kol (ASR), elektronický brzdový systém (EBS) a brzdový asistent (BAS), splňují tím bezezbytku evropskou legislativu. Pevnost při překlopení autobusu vyhovuje evropské normě ECE R66.

Pro modely třídy MultiClass jsou k dispozici i další bezpečnostní systémy, jako například asistent jízdního pruhu (SPA), nebo asistent nouzového brzdění (Advanced Emergency Braking System – AEBS). Tento systém upozorní řidiče, pokud je vzdálenost od vozidla před ním nebo od stojící překážky příliš malá a v případě potřeby samočinně iniciuje plné zabrzdění autobusu.

S 418 LE business ve městě i na dálnici jako doma

Při jízdě po dálnici se samozřejmostí využívám funkci tempomatu, na volných úsecích jedu na tempomatu maximálně na hranici povolené stovky, naopak v koloně mezi kamiony jedu na dlouhých úsecích plynule rychlostí 85km/h. Nastavování funkcí tempomatu na pravé straně u volantu je jednoduché, srozumitelné a hlavně lehce dosažitelné. Vidím, že i u linkového, napůl městského autobusu má tempomat své opodstatnění. Chování a jízdní vlastnosti autobusu po městě i na dálnici je naprosto bezvadné. Příjemná je nízká hladina vnitřního hluku, do autobusu se nepřenáší žádné nežádoucí vibrace ani zvuky. I tady nám cestování připomíná zájezdový autokar.

Setra pohodlná pro řidiče

Oceňuji komfortní ovládání, které opět silně připomíná řízení zájezdového autobusu. Autobus má mnoho prvků převzatých právě ze zájezdových autokarů. I pro mne, člověka vyšší postavy, je řízení maximálně pohodlné, a to i díky možnosti nastavení polohy volantu a sedadla. Vyhovuje mi i ergonomické umístění ovládacích prvků na přístrojovém panelu a hlavně jejich velká přehlednost.

Výkon v duchu nových ekonomicky nejvýhodnějších trendů

Co se týká výkonových parametrů s ohledem na spotřebu, nemám možnost je objektivně posoudit. Vždy jsem autobus řídil prázdný, bez cestujících, v relativně ideálních podmínkách a v rovinatém terénu. Porovnávám však jízdu  krátké verze S 415 LE 12m s dlouhou S 418, svezení je pochopitelně jiné u obou autobusů, které se vzájemně od sebe liší velikostí motoru, krátká verze má motor s obsahem7,7l, jedná se řadový šestiválec Mercedes – Benz OM 470 generace Euro VI BlueEfficiency Power s výkonem 265 kW (360 hp)..  Dlouhé autobusy S 418 Le jsou vybavené motory s objemem 10,7l OM 470 s výkonem 290 kW (394 hp) ve spojení se 6stupňovou automatickou převodovkou ZF EcoLife. U autobusů bez cestujících, u obou typů, mám dobrý dojem z dostatečné výkonové rezervy, ale to mi potvrzují i řidiči ICOM transport, kteří jezdí s S 415 LE denně v pravidelném provozu v kopcovitém terénu. Výkon není ohromující, ale zcela dostatečný. Je to současný vývojový trend u linkových autobusů, jehož smyslem je najít co nejoptimálnější variantu. Motory jsou nyní lehčí, ekologičtější a s výrazně nižší spotřebou. Již při zhruba 800 otáčkách za minutu dosahují 95 procent maximálního točivého momentu.  Je to jeden z hlavních směrů vývoje motorů ve společnosti Daimler. Vnímám pozitivně vývoj motorů i v kontextu s vývojem karoserie a podvozkových částí u autobusů Setra a Mercedes jako jeden z nejefektivnějších způsobů, jak dosáhnout nejlepších výsledku v oblasti úspor v ekonomice provozu, samozřejmě při zachování veškeré již zmiňované bezpečnosti.

Setkání generací linkových autobusů jménem Setra

Dalšími autobusy v našich testovacích dnech, se kterými se potkávám, je S 415 UL business a také určitá kuriozita, veterán S 125, linkový autobus Setra z roku 1966. Setra z roku 1966 pro mě není až takovým veteránem, protože autobusy s podobným datem výroby jsem řídil v počátcích své autobusácké kariéry v běžném provozu. Hlavně si uvědomuji, jak hodně pokročil vývoj autobusů za oněch padesát let.

Autobus S 125 měl již před padesáti lety velmi moderní nadčasovou konstrukci i v porovnání s autobusy, které jezdily u nás i jinde v Evropě. Jaké bylo svezení s historickým autobusem Setra, jsem popsal v minulém uveřejněném článku, který si můžete přečíst zde.

setra-multiclass-400-family_9

Linkový autobus Setra S 125 rok výroby 1966 na prezentaci MultiClass 400 Family 2016, foto: Zdeněk Nesveda

Komfortní a příjemné svezení s S 415 UL business

S 415 UL business je klasickým linkovým standardem s vysokou úrovní podlahy a s nejnutnější výbavou, do které dnes řadíme i klimatizaci. Jedná se o nejběžnější typ, jaký potkáváme nejčastěji na vesnických linkách na středně dlouhých vzdálenostech. Mnou zkoušený autobus je s manuální převodovkou a mám možnost s ním jezdit v prostředí, kde je pro něj nejlepší využití. Vybavený je sedmilitrovým řadovým šestiválcem OM 936 s výkonem 260 kW (354 hp) a maximálním točivým momentem 1400 Nm.

Na trase z Rheinsbergu do Wesenbergu na úzkých silnicích, kudy jedu, je množství vesnic a osad s autobusovými zastávkami, trasa výborně simuluje klasickou pravidelnou linku. Terén mě nutí často řadit, a proto se snažím co nejvíc vyhovět motoru a otáčky udržuji na hranici maximálně využitelného výkonu.

Šestý stupeň je ve většině partií příliš rychlý, abych se udržel v optimálním rozmezí otáček, přeřazuji často na pětku, někdy až na čtyřku. Manuální řazení mi nedělá žádné problémy, jsem na něj zvyklý. Pozor si však musím dávat při brzdění v kombinaci s retardérem, při rychlém brzdění před zatáčkou jsou cítit nepříjemné rázy. I na to si však postupně zvykám a jízda po pár kilometrech je víceméně již plynulá.  Je to o zkušenostech, zvyku a přizpůsobení stylu jízdy.

Všechny autobusy, které bylo možné si v ten den vyzkoušet, mají společného jmenovatele, maximálně propracovanou ergonomii na pracovišti řidiče, která se blíží vyspělostí zájezdovým autobusům.

Interaktivní program Daimler v přírodě – seznámení s rodinou Setra MultiClass

Jízda z Rheinsbergu do Wesenbergu (Meklenbursko-Přední Pomořansko) vede přibližně 25 km po komunikaci Deutsche Alleenstrasse. Je jako stvořená pro efektivní a úsporná vozidla nové generace linkových autobusů značky Setra, od desetimetrového autobusu pro kombinovanou linkovou a zájezdovou dopravu až po Low Entry Bus s délkou 14 metrů. Spektrum autobusů třídy MultiClass, které byly poprvé představeny v roce 2005, dnes již zahrnuje 13 modelů, které všechny splňují veškeré požadavky soukromých i státních autobusových dopravců v celé Evropě

Čtyřčlenná autobusová rodina jménem Setra MultiClass

S 415 H; Setra MultiClass 400 Family, Driving Experience, October 2016

S 415 H, Setra MultiClass 400 Family, říjen 2016, Rheinsberg, foto: Daimler

S 415 H

je klasický, linko – zájezdový autobus o délce 12 metrů s velkým zavazadlovým prostorem, je ideální variantou pro pravidelnou linkovou dopravu a o víkendech nabízí prostor pro jednodenní zájezdy až pro 53 pasažérů. Autobus pohání řadový šestiválec OM 470 generace Euro VI BlueEfficiency Power s výkonem 265 kW (360 koní).

d206590

S 415 UL, foto: Daimler

S 415 UL

má dynamický zešikmený předek a nabízí místo pro 55 cestujících. Vozidlo o délce 12 metrů je vybaveno motorem OM 936 s výkonem 220 kW (299 koní) ve spojení s automatickou převodovkou ZF EcoLife.

S 415 UL business; Setra MultiClass 400 Family, Driving Experience, October 2016

S 415 UL business; Setra MultiClass 400 Family, říjen 2016, Rheinsberg, foto: Daimler

S 415 UL business

je vybavený motorem s výkonem 260 kW (354 koní) ve spojení se 6stupňovou manuální převodovkou GO 190. Dvanáctimetrový autobus má kapacitu až 49 sedících cestujících.

S 418 LE business; Setra MultiClass 400 Family, Driving Experience, October 2016

S 418 LE, Setra MultiClass 400 Family, říjen 2016, Rheinsberg, foto: Daimler

S 418 LE business

čtvrtý z rodiny je nejnovějším a zároveň i největším modelem třídy MultiClass 400. Linkový Low Entry autobus S 418 LE o délce více než 14 metrů je vybaven motorem OM 470 s výkonem 290 kW (394 hp) ve spojení se 6stupňovou automatickou převodovkou ZF EcoLife.

Pro každé použití se najde ta nejlepší alternativa

  • Třída Setra MultiClass 400 zahrnuje celkem 13 modelů
  • Flexibilní koncepty vozidel pro výběrová řízení po celé Evropě
  • Efektivně vybavené a robustně vyrobené autobusy s dlouhou životností

Modely H a UL – pro linkové i turistické jízdy

Velkorysý zavazadlový prostor, pohodlná sedadla a rozsáhlá výbava, to jsou tři zásadní argumenty pro autobusy třídy MultiClass 400, které byly poprvé představeny v roce 2005. Autobusy, modely UL a H případně vybavené palubní kuchyňkou, toaletou a klimatizací, jsou ideálním vozidlem jak pro linkovou dopravu, tak i pro turistické výlety. Uplatnění vidíme také i u cestovních kanceláří, sportovních oddílů a společenských organizací.

S délkou 10,8 m se řadí typ S 412 UL mezi nejobratnější vozidla mezi linkovými autobusy značky Setra. Díky tomu, že je tak krátký, se výborně hodí pro nasazení na linkách v geograficky náročných oblastech s úzkými a příkrými silnicemi. Dalšími vozidly typu UL je S 415 UL o délce 12,2 m, S 417 UL dlouhý 14 m a S 419 UL, který měří 14,98 m a v sériové výbavě může nabídnout až 69 míst k sezení.

V roce 2007 představila Setra dvounápravový autobus S 416 UL, který doplnil produktovou nabídku třídy MultiClass 400 o novou délku 13m. Velmi výrazně se také změnil rozvor z původních 6080 mm na 6920. U nového delšího modelu S 416 UL tím také vniknul větší zavazadlový prostor 5,8 m³.

Při světové premiéře autobusů S 415 H a S 416 H představila Setra v roce 2009 tyto dva zájezdové autobusy jako klasické univerzály a jsou nabízeny varianty dvounápravového vozidla s délkou 12 metrů a 13 metrů. Výhodou těchto nových linkových autobusů je středová ulička s úrovní podlahy přibližně 1040 mm nad vozovkou, díky čemuž je vozidlo vybaveno atraktivním zavazadlovým prostorem o velikosti až 7,9 m³.

Autobus UL business – s nižší úrovní výbavy, přesto plní vysoké nároky na bezpečné a pohodlné cestování

Jako velmi úsporný lze označit koncept výbavy autobusů Setra UL business, které na podzim 2013 rozšířily standardní produktový program značky. S variantami S 415 UL business o délce 12,2 m, S 416 UL business o délce 12,7 m a S 417 UL s délkou 13,38 m představila Setra tři cenově výhodné modely typu UL. Slibují i v omezené výbavě maximálně efektivní využívání a splňují i nároky dopravců na vysokou kapacitu pro cestující. Z praxe vidíme dobré vytížení těchto autobusů na běžných a školních linkách.

Vybavení pracoviště řidiče u všech autobusů je vždy velmi podobné. Pro řidiče se tedy nic nemění, usedá do ergonomicky uspořádané kabiny typu UL s integrovaným multifunkčním displejem, který je ve stavebnicovém systému Setra MultiClass nabízen běžně ve všech modelech sériového provedení. Díky rozličným možnostem individuálního nastavení sedadla a sloupku řízení je pro řidiče vytvořen skutečně vysoký komfort. Podobně, tak jak stoupá úroveň a pohodlí v prostoru pro cestující, zlepšují se podmínky a roste komfort v kabině pro řidiče.

Slovo na závěr

Díky možnostem, které společnost Daimler nabízí pro maximální seznámení s jednotlivými modely celé produktové řady, mám nyní možnost všechny autobusy detailně poznat. Dnes se jedná o víceméně souhrnnou informaci, máme však díky individuálnímu přístupu při testovacích jízdách a návštěvách výrobních závodů množství materiálů pro uveřejnění informací o všech modelech v samostatných blocích na portálu BusPress.  

Zdeněk Nesveda – BusPress

zdroj: Daimler

 

Setra MultiClass 400 Family, Driving Experience, October 2016

Setra MultiClass 400 Family, říjen 2016, foto: Daimler

 

setra-multiclass-400-family_7

Setra MultiClass 400 Family, říjen 2016, foto: Zdeněk Nesveda

,

setra-multiclass-400-family_8

Setra MultiClass 400 Family, říjen 2016, foto: Zdeněk Nesveda

 

setra-multiclass-400-family_5

Setra MultiClass 400 Family, říjen 2016, foto: Zdeněk Nesveda

Reklama na BusPressu – Klíč k dobrým obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

 

 

 

 

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.