cz  Czech      uk  EN

SOR Libchavy, úspěšný český výrobce autobusů, elektrobusů a trolejbusů

SOR - Czechbus 2015 1

Máme to štěstí, že máme možnost sledovat  autobusovou výrobu v Libchavách od samotných počátků. Úplně poprvé jsme měli možnost usednout za volant prvního autobusu SOR 7,5 Lili a vyzkoušet si ho již v roce 1996. Autobus byl na první pohled zvláštní, vzbuzoval dojem, že přední i zadní část je úplně stejná. Na zadní nápravě měl jednoduchou montáž, co nás velmi zaujalo, bylo technické řešení zadních poloos pomocí kardanových hřídelů. V té době jsme však určitě nevěřili tomu do jakých rozměrů se nenápadná výroba východočeských autobusů dostane za dvacet let a že SOR se zařadí mezi nejúspěšnější průmyslové podniky v Česku.

Zdeněk Nesveda – BusPress

Společnost SOR Libchavy loni prodala rekordní počet autobusů, nejvíc od svého vzniku v roce 1991. Podnik dodal svým zákazníkům 750 vozidel, v předloňském roce jich bylo 574. ČTK to řekl finanční ředitel Vítězslav Tymr.

„Nejvíce se prodalo městských kloubových autobusů, důvodem byl úspěch v několika významných tendrech v regionu střední a východní Evropy,“ uvedl Tymr.

Třicetiprocentní podíl produkce firma exportovala na Slovensko, deset procent výroby mířilo do Polska, sedm procent do Německa a pět procent do Pobaltí. Menší dodávky podnik zajišťoval do Bulharska, Švýcarska a Ázerbájdžánu.

Podnik, který aktuálně zaměstnává asi 800 lidí, v roce 2009 vyrobil první prototyp desetimetrového elektrobusu. Vývoji a výrobě elektrobusů se nadále věnuje, podle Tymra má alternativní pohon velký potenciál.

SOR bývala původně společnost, která před rokem 1990 vyráběla zemědělské stroje. V roce 1991 ji koupili bývalí zaměstnanci Karosy. Za dva roky vznikl první prototyp autobusu o délce 7,5 metru, další typy vozidel následovaly.

Předloni společnost utržila za vlastní výrobky a služby 2,87 miliardy korun, což meziročně znamenalo čtvrtinový nárůst tržeb. Čistý zisk firmy činil 241 milionů korun proti předloňským 224 milionům Kč.

Zdroj: ČTK

SOR - Czechbus 2015 3

SOR Libchavy na veletrhu CZECHBUS 2015, foto: Zdeněk Nesveda

SOR - Czechbus 2015 2

SOR Libchavy na veletrhu CZECHBUS 2015, foto: Zdeněk Nesveda

SOR - Czechbus 2015 4

SOR Libchavy na veletrhu CZECHBUS 2015, foto: Zdeněk Nesveda

SOR - Czechbus 2015 5

SOR Libchavy na veletrhu CZECHBUS 2015, foto: Zdeněk Nesveda

Reklama na BusPresu – Klíč k nejlepším obchodům

 

dekra_skola-MM

DEKRA ŠKOLA SMYKU WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

Veletrh CZECHBUS 2015 WWW.CZECHBUS.CZ

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.